top of page

PBJ iznela svoje predloge u vezi sa Nacrtom izmena ZKP

09.10.2024.


U organizaciji Ministarstva pravde, a u sklopu javne rasprave o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika (KZ) i Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku (ZKP), održan je 09.10.2024 okrugli sto u Nišu, u prostorijama Višeg suda.  



Pored članova Radne grupe Ministarstva pravde, koja je sačinila predložene izmene, na okruglom stolu su, između ostalog, prisustvovali sudije, tužioci i predstavnici civilnog društva. Učešće su uzeli i predstavnici Pravosudne baze jug (PBJ) – javni tužilac Andrija Ivić i advokat iz Niša Miodrag Petković. (Andrija i Miodrag su članovi stručnog tima PBJ predvođenog Ivanom Ilićem, vanrednim profesorom na katedri za krivičnopravne nauke Pravnog fakultetu u Nišu. Član tima je i Mihajlo Čolak, koordinator PBJ).  



Naš tim je u prethodnih godinu dana radio na svojim predlozima izmena i dopuna ZKP-a, te ih je svojevremeno i dostavio Radnoj grupi Ministarstva pravde, kroz mehanizam Nacionalnog konventa o EU. Smatramo da je niz predloženih izmena ZKP dobar. Neke su izmene na tragu naših predloga, te će poboljšati položaj okrivljenog, oštećenog i efikasnost samog krivičnog postupka. Sa druge strane, smatramo da bi još neke odredbe trebalo izmeniti u ZKP-u, te su naši predstavnici na pomenutom javnom događaju o tome obavestili učesnike. Ovo su predlozi koje smo izneli: 


1) Pravosudna policija i istražni centri - Predvideti osnivanje istražnih centara i pravosudne policije, koja bi bila direktno subordinirana Javnom tužilaštvu. 

2) Privilegovani svedoci - Sprečiti zloupotrebu prava na izostanak svedočenja privilegovanih svedoka. Ograničiti pozivanje oštećenog na mogućnost da uskrati davanje iskaza u svojstvu privilegovanog svedoka na prvo ispitivanje. 

3) Dostavljanje pismena - Izmeniti pravila o dostavljanju pismena okrivljenom, korišćenjem elektronskih sredstava komunikacije (eventualno, uz prethodnu saglasnost okrivljenog). 

4) Odbrana siromašnog - Predlog izmena iznesen u Nacrtu, a koji se odnosi na član 77 ZKP-a, nije dobar i doneće dosta nedoumica, te je lošiji od postojećeg rešenja.

5) O rešenju o sprovođenju istrage i rešenju o odbačaju KP, treba da odlučuje jedan organ (ili neposredno više javno tužilaštvo, ili sud). 


Period namenjen javnoj raspravi je prekratak (30 dana, dok je Radna grupa na tekstovima Nacrta radila, gotovo, tri godine). Iako smo se u našoj analizi bavili isključivo ZKP, pribojavamo se da celokupan proces javnih rasprava postoji više pro forme radi. Ipak, nastavićemo da učestvujemo u javnoj raspravi, te ćemo prisustvovati i na okruglim stolovima u Kragujevcu i Beogradu i iznova podneti Ministarstvu pravde naše zvanične predloge za izmenu ZKP. 

bottom of page